Η Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΕΠΥ) ανακοινώνει ότι η Εθνική Ομάδα Πληροφορικής συμμετείχε στην Διεθνή Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής 2020 (International Olympiad on Informatics, BOI2021, https://iati-shu.org/) η οποία διοργανώθηκε μεταξύ 24 και 28 Νοεμβρίου 2021.
Η ΒΟΙ2021 οργανώθηκε από το υπουργείο Παιδείας της Βουλγαρίας και διεξήχθη εξ’ αποστάσεως (online) παράλληλα με τον Διεθνή διαγωνισμό πληροφορικής από το πανεπιστήμιο στην πόλη του Shumen.
![](https://edu.ellak.gr/wp-content/uploads/sites/11/2021/12/pdp_logo34.jpg)
Στα πλαίσια του διαγωνισμού BOI2021 οι μαθητές μας διακρίθηκαν ως εξής:
Ο μαθητής ΡΑΔΑΙΟΣ ΜΑΡΚΟΣ από το 1ο Γυμνάσιο Βούλας με χάλκινο μετάλλιο και ο μαθητής ΛΙΑΜΠΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ από τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη με εύφημη μνεία. Αρχηγοί και συνοδοί της Εθνικής ομάδας ήταν τα μέλη της ΕΠΥ Πίπης Ευάγγελος και Καρέλης Παναγιώτης.